Уважаеми, четете спорта само ако познавате азбуката му!
Адвокат Елена Гунчева сюрпризира обществената неделна сутрин на хората с горчив плод на интровертното си раздразнение. Подобен нравствен похват е достатъчно условие за дълголетния политически живот на Бойко Борисов и неговата ПП “ГЕРБ”, като единствените изложени похвати са агресия на агресията и простотия на простотията. Всеки публичен израз, долитащ след обществено декларирана претенция, може да се приеме за действителен и ноторно ясен само и единствено след коректно изложена аргументативна част. Останалата извадка е далеч от идеята за национална промяна, като си остава самотна в рамките на социалните одумки.
“Не, че нещо…..ама си мисля, че Онуй носи лош късмет. Ей, и Манфред Вебер подкрепи, и оня се провали. Пълен карък е Онуй и който се допре до него, също следва нокаут!
А иначе – спортът си е просто спорт. Забавление. Нищо друго. И победите и провалите са за спортистите. Нито ще ни решат проблемите, нито ще ни укрепят самочувствието като народ. Толкоз!” – Елена Гунчева
Трудно някой може да си позволи изключителното право да отрече цяла наука от обществения живот на страната, да притиска стойността на спортното съществуване, омаловажавайки труд, който гради цели поколения в годност и издръжливост, отново в името на държавната стабилност, както и възпитателния характер за доблест и отговорност. Може би липсата на достатъчно бивши национални спортни герои в парламентарното пространство води до припознатите от хората признаци на задкулисие, нерешителност и изтънени гласове. Национална идентичност се крепи и развива със спортните постижения, защото ретроспективно те са неизменна част от нашия социум. Статистиките и изследванията в зоната са достъпни като достоверни източници за тази справка.
Произходът на спортната наука датира от древна Гърция. Известният древногръцки лекар Гален написва 87 изчерпателни есета за подобряване на здравето, аеробен фитнес и укрепване на мускулите. Нови мисли за работата и функционирането на човешкото тяло възникват пък през Ренесанса. Новите идейни учения изпреварват простите идеи на гръцките лекари и хвърлят светлина върху сложността на кръвоносната и храносмилателната системи. Към средата на 19 век ранните медицински училища като Харвардското медицинско училище, сформирано през 1782 г. започват да се появяват в САЩ, чиито възпитаници продължават да заемат важни позиции в академичните среди и свързаните с тях медицински изследвания. През 1898 г. в първия том на “American Journal of Physiology” се появяват три статии за физическата активност. Впоследствие в престижни списания се появяват и други статии и рецензии. Германската публикация за приложна физиология “Internationale Zeitschrift fur Physiologie Einschliesslich Arbeitphysiologie”, сега известна като “Европейски вестник за приложна физиология и професионална физиология”, се превръща в значимо списание в областта на научните изследвания.
Освен Националната спортна академия “Васил Левски” множество елитни и интернационални висши учебния заведения по света изтъкват със значимост образователните си програми в спортната наука, сред които “Florida International University”, “Chinese University of Hong Kong”, “University of Glasgow”, “University of Edinburgh”, “The University of Sydney”, “University of Toronto”, “The Ohio State University” и други.
Английското уеб издание The complete university guide дава много ясно определение за спортната наука:
“Спортната наука е изследване на това как здравословното човешко тяло работи по време на упражнения и как спортът и физическата активност укрепват здравето физически, психически и социално. Изследването на спорта включва много други академични изследвания и области, като физиология, психология, анатомия, инженерство и химия.”
Друг интересен аспект е по коя юрисдикция адвокат Елена Гунчева изразява своите, не мога да кажа тези, тъй като липсват условия за тяхното обуславяне, означения. На какъв обществен хаос бихме станали свидетели, ако други личности злоупотребят с добродетелта и общественото уважение и упрекнат в измами и лъжи и виновност за статута на правната система у нас хората с правна длъжностна характеристика?! Но дипломатическият маниер, интернационалното равнище на нормативна междуличностна и междудържавна уредба имат категоризирани факторни изисквания за едно добро управление, в което влизат пряката власт, неправителственият сектор и населението.
Република България е излязла от консервната кутия чрез масовия спортен импулс с благодарност към своите национални чеда като Христо Стоичков, Стефка Костадинова и много други от всички генерации. Постиженията им не са плод на забавление, защото грамотната публика преживява целия им спортен път. И изказването, че спортът си е просто спорт, забавление и нищо друго, е поставено много грозно на фона на волята, труда, себераздаването, отдадеността, лишенията, липсата на лично пространство, преодоляването на болести, контузии, оперативни интервенции, а много български спортисти са се състезавали за авторитета на Република България с тежки травми, счупвания и прочее.
Спортът е онзи социален феномен, който кара детските ръчички през емоции да докоснат своите спортни героични идоли, а забавлението е забавление с възпитателен характер. Забавление ли е или национална гордост, че Георги Пеев, претърпял две трансплантации, донесе на страната ни и всички нас европейски плувни отличия, с което не спира да дава сили и надежда. Неприветливият избор на контекстния “нокаут” е понятно измерим с установеното положение на недопустимото разделение на обществените сфери по субективна важност. Мислителите към общото благополучие следват обединяваща мисия към областите на индивидуална и национална реализация и само те биха могли да постигнат желата промяна. Другото е чиста проба неделно объркано протичане на претендирания точен примерен ход.
инж. Станислава-Владимира Станкова